Stosowanie Glucophage a zabieg operacyjny

Witam na ulotce od leku Glucophage XR mam napisane "Chlorowodorek metforminy należy odstawić na 48 godzin przed planowanym zabiegiem chirurgicznym w znieczuleniu ogólnym." Nie wiem czy to oznacza, że ostatnią tabletkę przed zabiegiem mam wziąć 48 godzin przed nim czy może jeszcze wcześniej bo nie wiem jak interpretować "odstawienie". Chciałabym zapytać także ile dni przed badaniem krzywej cukrowej powinnam odstawić ten lek żeby nie miał wpływu na wynik

Witam,
Oznacza to, że po spożyciu ostatniej tabletki, do zabiegu operacyjnego powinno upłynąć co najmniej 48h. Nigdy nie jest Pani w stanie określić dokładnie godziny zabiegu operacyjnego jeżeli jest ich w planie kilka. Co do krzywej cukrowej należy zachować się podobnie, gdyż preparat XR jest tabletką o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej.

Witam! Droga pani, oznacza to, co jest napisane, czyli, że odstawia się lek 48 godzin przed planowanym znieczuleniem, ponieważ podczas zabiegu pani poziom glikemii powinien być regulowany wlewem z insuliny krótkodziałającej.
Pozdrawiam.