Stosowanie Sioforu 500 przy insulinooporności

Dzień dobry Kilka dni temu stwierdzono u mnie insulinoodporność. Dostałam Siofor 500 x2 do śniadania i do obiadu. Moje pytanie czy przy tych tabletkach można pić alkohol ??? Na jakimś forum wyczytałam coś o niedocukrzeniu??? W jakim przypadku może do niego dojść, czy np. przy dużym wysiłku fizycznym?? Codziennie chodzę na siłownię ( trening siłowy i bieżnia na zmianę ) czy powinnam uważać??? Mój poziom cukru był ok.

Dzień dobry,

Metforminy nie powinno łączyć się z alkoholem. Jeżeli planuje Pani wypicie alkoholu, po prostu proszę w tym dniu nie brać leku. Duże dawki metforminy w połączeniu z alkoholem zwiększają ryzyko rozwoju kwasicy mleczanowej. W rzeczywistości przy metforminie w małej dawce 500 mg i lampce wina nic nie powinno się stać, aczkolwiek bezpieczniej jest w dniu, kiedy planuje Pani spożycie alkoholu po prostu zrobić przerwę w braniu leku.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli