Stront radioaktywny - jak się go podaje, jakie mogą wystąpić skutki uboczne...?

Witam! Mój teść ma zdiagnozowany nowotwór prostaty, wyniki z biopsji z trzech pobranych fragmentów, to 7(3+4), 7(3+4), 6(3+3) oraz wyniki scyntygrafii kośćca - rozsiew na cały szkielet, szczególnie zajęte kości miednicy oraz kręgosłup. Teraz tato czeka na telefon w sprawie radioterapii - ma mieć podany stront radioaktywny, bo ma zbyt rozkegłe przerzuty na radioterapię "tradycyjną" zewnętrzną. Moje pytanie jest dośś długie, ale mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź. W jaki sposób podaje się stront? Czy chory musi być pod obserwacją w szpitalu przez 12-24 h? Jakich skutków ubocznych możemy się spodziewać po podaniu tego izotopu, a jeśli takowe wystąpią, jak je możemy zminimalizować? Jak długo trwa rozpad strontu w organizmie i czy uwalnianie go jest szkodliwe dla otoczenia? Czy należy stosować jakieś specjalne "procedury" dietetyczne? A najważniejsze jest to, że ja jestem w 27 tygodniu ciąży i czy powinnam zachować jakąś szczególną ostrożność i ograniczenia w kontaktach z teściem? Jak długo? Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania i o ewentualne dodatkowe wskazówki, odnoszące się do tego zagadnienia - leczenie izotopem strontu. Dziękuję, Izabela.
KOBIETA ponad rok temu
Lek. Marcin Buczek
48 poziom zaufania

Szanowna Pani,

na początku uprzedzę, że pełnej odpowiedzi na Pani pytania może udzielić tylko lekarz specjalizujący się w medycynie nuklearnej lub radioterapii onkologicznej. Ja aż tak rozległej wiedzy nie posiadam, ale w miarę możliwości pomogę.

Przede wszystkim leczenie strontem jest wskazane u ludzi z rozległymi przerzutami do kości i raka prostaty. Jest to leczenie paliatywne (nie leczy choroby, ale polepsza komfort i wydłuża życie) przedłużające życie, zazwyczaj o 3 do 12 miesięcy. Roztwór ze strontem podaje się zapewne dożylnie i pacjent na pewno będzie wymagał obserwacji, ale jak długiej, nie umiem odpowiedzieć. Z pewnością wystąpią powikłania, zazwyczaj jest to obniżenie ilości krwinek czerwonych, białych i płytek krwi. Nie wiem, ile trwa rozpad strontu w organizmie.

Należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach chorego z otoczeniem ze względu na możliwość skażenia izotopem poprzez płyny ustrojowe oraz pot. Jest to szczególnie ważne przez pierwsze 3-5 dni od podania izotopu. I najważniejsze - niewskazane jest kontaktowanie się chorego leczonego izotopami z DZIEĆMI i KOBIETAMI W CIĄŻY przez cały okres leczenia.

Tak jak widać, moja odpowiedź nie jest pełna. Koniecznie muszą Państwo porozmawiać z lekarzem z ośrodka, w którym ma być leczony Pani teść.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty