Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Suchy bezproduktywny kaszel

Mam 55 lat, od roku leczę się na astmę. Stwierdzono u mnie kaszlowy wariant astmy. Po każdej infekcji, choćby najmniejszej, zostaje mi kaszel. Coraz większy suchy i nieproduktywny, skąpe wykrztuszanie, stan podgorączkowy. Lekarz internista odsyła mnie do specjalisty od astmy, ponieważ nie wysłuchuje zmian w płucach i oskrzelach. Lekarz alergolog zwiększa mi natomiast leki na astmę (alvesco, singulair, Oxis), zaleca mi również pić ogromne ilości wody. Piję, ile mogę, robię sobie inhalacje z ziół i kaszlę, kaszlę, kaszlę wiele dni. Od tego suchego kaszlu boli mnie wszystko: głowa, brzuch, piersi, gardło. Jestem uczulona na aspirynę, biorę tylko i wyłącznie leki na astmę. Dziś kaszlę już piąty dzień i już nie mam siły. Zaczynam się zastanawiać, czy nie powinnam wezwać pogotowia wieczorem podczas takiego ataku, który doprowadza mnie do wymiotów. W artykule mówi się o lekach rozrzedzających wydzielinę. Jakie to leki? A co z terapią antybiotykową? Dlaczego nikt mi jej nie zleca. Jedyne, co mam robić, to unikać infekcji, brać leki na astmę i *zalewać* się wodą. Ale to mi nie pomaga. Jak mam dalej żyć? Czuję, że w końcu się uduszę albo z wysiłku wywołanego kaszlem coś mi pęknie w głowie. Błagam o pomoc, co mam robić? Irena

55 LAT ponad rok temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Witam serdecznie,

astma to przewlekła choroba górnych dróg oddechowych, która wiąże się z nadwrażliwością na różne czynniki, które mogą powodowac duszność oraz kaszel. Podstawą leczenia jest stosowanie leków rozszerzających oskrzela, a także przeciwalergicznych i przeciwzapalnych. Leczenie musi być stosowane przez dłuższy okres czasu, aby efekt był w pełni zauważalny. Kaszlu w przebiegu astmy nie leczy się antybiotykami, bezzasadne jest także podawanie leków rozrzedzających wydzielinę. Należy przede wszystkim unikać czynników wywołujących napad astmy czyli: zimnego powietrza, wysiłku fizycznego, drażniących zapachów, dymu papierosowego. Jeżeli kaszel nie ustępuje, konieczna jest modyfikacja leczenia. Czasami oprócz leków wziewnych niezbędne jest zastosowanie leków sterydowych doustnie.

Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy