Suchy kaszel od miesiąca i chrypka
Ponad miesiac meczy mnie kaszel, glownie suchy irytujacy. Zaczelo sie od zatkanych uszu I nosa, po czym problem przeniosl sie na dolne drogi oddech, Dlugo walczylam z chrypka (ogolnie pochrzakiwanie nie jest mi obce),zmieniony glos przez dwa tyg., lekarz zasugerowal zapalenie krtani. Dostalam antyb. (Amoxycylina 500) ktory nie pomogl, w miedzyczasie podejrzewano tez alergie. Badanie krwi I rtg pluc nic nie wykazaly.potem bylam na Azycynie- bez poprawy. NAdal kaszle, mam obolale plecy od tego

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Witam,
Po przebyciu infekcji gornych drog oddechowych nierzadko rozwija sie tzw. "poinfekcyjna nadreaktywnosc oskrezli", przejawiajaca sie suchym, meczacym kaszlem, zwiazana z uszkodzeniem blony sluzowej drog oddechowych w przebiegu infekcji. Objawy utrzymuja sie zazwyczaj 6-8 TYGODNI - tyle czasu potrzeba, aby nablonek drog oddehcowych ulegl regeneracji. Brak poprawy po 2 antybiotykach nie dziwi, poniewaz ponad 90% infekcji gornych drog oddechowych jest wywolywana przez WIRUSY, a nie bakterie, na ktore antybiotyki NIE DZIALAJA. Poinfekcyjna nadreaktywnosc oskrezli przypomina patofizjologicznie to co dzieje sie u chorego z astma oskrezlowa, a zatem skuteczne w takim przypadku sa leki stosowane wziewnie w celu ograniczenia stanu zapalnego, rozszerzenia oskrezli, ograniczenia produkcji sluzu.
Pozdrawiam!
Krzysztof Gryga