Swędząca skóra na nadgarstku

Od około 2 miesięcy mam swędzącą plamę na zewnętrznej stronie nadgarstka. Początkowo myślałam, że to po ukąszeniu owada, ale teraz nie jestem pewna czy ma to jakiś związek. Jest to sucha swędząca plama, wysypka. Stosowałam wapno i hydrocortisonum w kremie, lecz bez rezultatów. Czy jest możliwość, że jest to świerzb i występuje tylko w jednym miejscu? Resztę ciała mam czystą, czy możliwe że świerzb nie rozprzestrzenił się na resztę ciała?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Okrągła i swędząca rana na nadgarstku

Witam Od około pół roku mam ranę na nadgarstku lewym. Jest ona okrągła wielkości ok. 2 cm. Jest ona swędząca, cały czas się drapie i nie może się to zagoić. Udałam się do lekarza pierwszego kontaktu gdzie przepisał mi maść bedicort g. Maść ta działa na chwile a później znów wracam do stanu swędzenia. Czy to coś poważnego? Planuje udać się do dermatologa bo zbyt długo to trwa? Czekam na odpowiedź i Pozdrawiam
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Witam, prawdopodobnie to zmiana atopową.
Cos Panią uczula, stad przejściowa ,poprawa po maści sterydowej. Prosze wszelkie prace domowe wykonywać chrońiac dłonie rękawicami( ale uwaga niektóre rodzaje rękawic mogą uczulać)
W razie braku poprawy, prosze udać sie do alergologa i wykonać testy kontaktowe.
Pozdrawiam
Ewa Rybicka

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Bardzo swędząca skóra

Witam! 3 miesiące temu na podudziach pojawiły mi się drobne, swędzące krostki wypełnione wodą, które po uporczywym drapaniu pękały, zlewały się w czerwone, swędzące plamy z otoczką w postaci drobnych kropeczek wypełnionych płynem. Takie krostki, a potem plamki, zaczęły pojawiać się na całych rękach i bocznych okolicach brzucha, pod pachami, na udach. Leczyłam się u dermatologa. Na początku myślano, że to grzybica, więc leczono mnie w tym kierunku. Potem myślano, że to liszaj i zespół Gilberta. Kilkanaście maści ze sterydami plus robione doustne antybiotyki i przeciwgrzybiczne. Dopiero kiedy zakupiłam sobie balsam na atopowe zapalenie skóry, wtedy plamy w większości się zasuszyły, ale pozostały na podudziach siwe i dalej swędzą. Dermatolog w końcu stwierdził, że to alergia i kazał zrobić testy. Ja jednak zastanawiam się, czy to na pewno alergia. Aktualnie w miejscu tych plam pozostały siwe, suche plamy, które dość często mnie swędzą, wtedy bardzo się drapie. Wynik ogólnej morfologii, badania na pasożyty, OB - wszystko w normie. Na początku miałam trochę podwyższone wyniki wątroby, ale też się unormowały. Mam żylaki na podudziach. Czy może to ma wpływ na te całe swędzenie skóry? Czy faktycznie to może jest alergia? Zakupiłam w tym samym czasie szczeniaka. Czy to też może być przez psa, ale dodam, że wcześnie też miałam psa i nic takiego się nie działo. Aktualnie mam bardzo mały kontakt z pieskiem. Proszę o poradę. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Alergia jest jedną z bardziej prawdopodobnych możliwości. Testy alergiczne pomagają w identyfikacji tych częściej występujących w tym alergii na sierść kota lub psa. To, że wcześniej nie miała Pani objawów alergii, nie wyklucza wystąpienia jej aktualnie. Dodatkowo przyczyną takich wykwitów może być proszek do prania, płyn do płukania tkanin, które to również mogą uczulać.
Jeśli podejrzewano u Pani zepsół Gilberta, to miała Pani podwyższonę wartości bilirubiny. Ona także może działać drażniąco oraz powodować uporczywe swędzenie. Choć pęcherzyki nie są obajwem tej choroby to drapanie swędzącej skóry może spowodowac oddzielenie się naskórka i powstanie pęcherzy z sączącym płynem. Badania enzymów wątrobowych oraz bilirubiny powinna Pani powtorzyć, aby upewnić się, że zaburzenia czynności wątroby nie są przyczyną świądu.

Powinna Pani także zwrócić uwagę na dietę, czy w ostatnim czasie nie spożywała Pani pokarmów silnie uczulających: owoców morza, orzechów, cytrusów? Być może błąd dietetyczny powoduje takie dolegliwości.

W okresie zimowym skóra jest szczególnie narażona na podrażnienie, a osłabienie jej warstwy ochronne może nasilać objawy alergii. Dlatego należy zadbać o codzinne nawilżenie oraz natłuszczenie ciała, tak aby odbudować warstwę lipodową i pozwolić na regenerację skóry. W przypadku wykwitów o podłożu alergicznym wskazane są naturalne preparaty przeznaczone dla skóry alergicznej. Przeważnie dobrze sprawdza się najzwyklejsza oliwka dla dzieci.

Jeśli dolegliwości będą się nasilać, pęcherze będą tworzyły duże rozlane zmiany, a naskórek będzie "schodził", odsłaniając głębsze warstwy, powinna Pani ponownie udać się do dermatologa, aby rozszerzyć wcześniej prowadzoną diagnostykę alergii.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty