Swędzące plamy na dekolcie - co to?

Witam, raz na jakiś czas pojawiają mi się na dekolcie plamy - może bardziej dokładnie nazwać, by je można było kręgami, bo na brzegach są zaczerwienione, natomiast w środku jaśniejsze. Skóra lekko się błyszczy jak w miejscu występowania. Są dni, że bardzo swędzą a czasami w ogóle nie czuję, że je mam. Po jakimś czasie znikają, ale pojawiają się na nowo. Zaobserwowałam je tylko na dekolcie. Pierwszym razem była to mała plamka, ok. 1cm średnicy, aktualnie ma ok. 1,5/2 cm. Bardzo proszę o poradę. Co to może być? Pozdrawiam, Magdalena

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Charakter opisywanych zmian może odpowiadać zmianom uczuleniowym lub powstawać w wyniku podrażnienia. Skóra tej okolicy jest bardzo wrażliwa i często wymaga troskliwej pielęgnacji i ochrony.

Proszę zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany się pojawiają - może po użyciu kosmetyków (na przykład kremu, balsamu, podkładu, pudru), perfum, może po ubraniu określonego szalika albo bluzeczki, może po ekspozycji na promieniowanie słoneczne?
Zmiany mogą się pojawiać także po spożyciu niektórych produktów spożywczych, chociaż jest to mniej prawdopodobne.

Jeżeli uda się Pani zauważyć co zmiany powoduje, konieczna będzie eliminacja lub ograniczenie przyczyny zmian.
Żeby ostatecznie rozstrzygnąć co jest powodem powstawania dolegliwości wskazana jest wizyta u dermatologa.

Pozdrawiam