Swędzenie a uczulenie na węglowodany

Okresowe swędzenie przez uczulenie na węglowodany i cukier? Mam ostatnio problem z okresowym swędzeniem. Przy tym czasami towarzyszy biegunka. Warto dodać, że mam pokrzywkę cholinergiczną i dermograficzną w lekkim stopniu. Byłem u arelgologa i dermatologa. Badania i testy alergiczne niczego konkretnego nie wykazały. W czym zatem tkwi przyczyna tego okresowego świądu? Czy jest taka możliwość, że to przez złe odżywianie? Ale skoro nie mam żadnej alergii pokarmowej.... Czy zatem okropne swędzenie z lekką biegunką może być objawem uczulenia albo jakiejś nietolerancji pokarmowej? Ostatnio zauważyłem, że być może to przez zbyt częste jedzenie słodyczy i węglowodanów, cukrów, ale pewny nie jestem. Gdzieś słyszałem, że picie wapna pomaga na takie dolegliwości. Z tym, że pije je regularnie już od miesiąca i efektów nie widać. Swędzenie występuje co ok. 1,5 tygodnia i trwa 1-2 dni. Proszę o opinie eksperta w tej sprawie?

Dzień dobry,
Uczulenie na alergeny pokarmowe dotyczy praktycznie wyłącznie cząsteczek białkowych. Wyjątkiem są niektóre oligosacharydy, jednak alergia na cukier zwyczajnie nie występuje. Należy zatem poszukać przyczyny gdzie indziej. Czy alergolog wykluczył alergie kontaktowe? Uczulać może na przykład proszek/płyn do prania. Warto także porozmawiać na temat świądu z lekarzem pierwszego kontaktu lub endokrynologiem. Oczywiście dieta także może mieć wpływ na Pana stan, szczególnie, że pojawia się biegunka. Częste jedzenie słodyczy mocno obciąża organizm i źle wpływa na funkcjonowanie. Polecam zmienić sposób odżywiania, zrezygnować ze słodyczy, a zamienić je na zdrowe odpowiedniki, włączyć do diety świeże warzywa i sprawdzić, czy problem powróci. :) Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/