Thiocodin syrop dla dorosłych podany dziecku

Witam serdecznie. Moje pytanie dotyczy syropu Thiocodin, który spożyło moje dziecko. Nazywam się Aleksandra i jestem mama 2.5 latniego chłopca. Synek ostatnio się przeziębił i byłam z nim u lekarza . Lekarz przepisał mu zastrzyki ale w sobotę synek zaczął w nocy bardzo kaszleć, budził się i nie mógł ponownie zasnąć. Syn miał trudności w odkrztuszaniu wydzieliny i nie mógł sobie poradzić z tak wzmożonym kaszlem. Chcąc mu ulżyć podałam mu Thiocodin syrop i dopiero po godzinie zorientowałam się że przez pomyłkę podałam mu Thiocodin syrop dla dorosłych. Prosze mi powiedziec  czy przy kaszlu mokrym podanie 1 łyżeczkę syropu Thiocodin dla dorosłych na kaszel suchy może zaszkodzić 2,5 latkowi?. Dziecko czuje się dobrze. Czy podanie syropu Thiocodin może mieć jakie skutki uboczne dla dziecka? Czy rzeczywiście syropów dla dorosłych nie można podawać dzieciom? Bardzo proszę o odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam.

witam,
jednorazowe podanie nie powinno mieć dużego wpływu, ale prosze więcej nie podawać dziecku tego syropu.
Wskazane jest rozrzedzanie wydzieliny i ułatwianie odkrztuszania, oklepywanie.

Magdalena Mroczek

Thiocodin jets to syrop wykrztuśny o działaniu ośrodkowym. W swoim składzie zawiera kodeinę i sulfogwajakol. Ma działanie wykrztuśne, upłynnia wydzielinę dróg oddechowych i działa hamująco ośrodkowo na odruch kaszlu. Preparat ma postać syropu. Stosuje się go w leczeniu kaszlu suchego i uporczywego. Proszę w przyszłości nie podawać tego leku dziecku. Po jednorazowym podaniu nie powinny wystąpić skutki uboczne. Jeśli stan dziecka dramatycznie się pogorszy, proszę zgłosić sie do lekarza.

Sulfogwajakol jest lekiem wykrztuśnym, zwiększa wydzielanie gruczołów oskzelowych poprzez drażnienie błony śluzowej żołądka i oskrzeli. Kodeina jest pochodną morfiny. Ma działanie ośrodkowe i hamuje kaszel.

Thocodin nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 1 roku życia. Jednorazowe podanie nie powinno zaszkodzić dziecku, ale nie należy podawać leków, które nie zostały przepisane przez lekarza, tylko dlatego że ktoś z rodziny je bierze. Nie wszystkie leki stosowane u dorosłych nadają sie do podania dzieciom, a nawet jeśli tak, to zazwyczaj należy podawać je w innych dawkach. Dlatego też zawsze przed podaniem należy przeczytać ulotkę.

Długotrwałe stosowanie Thiocodinu może prowadzić do uzależnienia ze względu na obecność w składzie kodeiny. Poza tym leku tego nie należy stosować wraz z alkoholem. Osoby z astmą oskrzelową, cukrzycą, niewydolnością nerek, rozrostem gruczołu krokowego, jaską i nadciśnieniem tętniczym powinny stosować Thiocodin pod nadzorem lekarza. Poza tym ze względu na ośrodkowe działanie preparatu, należy zachować daleko idącą ostrożność jeśli chodzi o przyjmowanie leków działających hamująco na układ nerwowy. Takie działanie ma kodeina i przez to może dojść do skumulowanego działania leków.