Szczepienie przeciw wirusowi różyczki

Witam, moje pytanie dotyczy szczepienia przeciwko różyczce przed planowaną ciążą. Gdziekolwiek bym nie przeczytała: na forach, stronach internetowych, ulotce szczepionki (moja to Priorix), jest napisane, że trzeba odczekać trzy miesiące, minimum trzy miesiące, około trzech miesięcy czy pełne trzy miesiące. Z kolei mój lekarz ginekolog, po zaczerpnięciu rady od farmaceuty, upiera się, że trzeba odczekać co najmniej 5 do 6 miesięcy z planowaną iążą. Czy jest potencjalna możliwość uszkodzenia płodu dziecka w przypadku, gdyby się ono poczeło po pełnym 3 miesiącu od dnia szczepienia?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wskazane jest zachowanie co najmniej 3 miesięcznego odstępu czasowego pomiędzy szczepieniem przeciw różyczce, a poczęciem dziecka. Takie zalecenie znajduje się w oficjalnym Programie Szczepień Ochronnych na rok 2010 wydanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Jeżeli do zapłodnienia doszło po 3 miesiącach od momentu szczepienia, ryzyko jego negatywnego wpływu na rozwój płodu jest znikome.