Szczepionka na kleszcze

Jestem zapalonym żeglarzem i często przebywam na Mazurach. Dowiedziałem się, że jest szczepionka na kleszcze. Czy to prawda?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Kleszcze mogą być nosicielami boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. Aktualnie nie ma możliwości zaszczepienia się przeciwko boreliozie - pozostaje ochrona przed ukąszeniem kleszcza (noszenie ubrań zakrywających ciało, stosowanie środków odstraszających kleszcze), a w razie ukąszenia - jak najszybsze usunięcie kleszcza ze skóry i obserwacja miejsca po ukąszeniu (w razie pojawienia się rumienia na skórze lub objawów wskazana konsultacja lekarska). Istnieje natomiast szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepienie jest odpłatne, schemat szczepienia wygląda następująco: 4 dawki - 2 dawka około 1-3 miesięcy po 1 dawce, 3 dawka - 9-12 miesięcy po 2 dawce, 4 dawka - przypominająca - po 3 latach od 3 szczepienia.

Pozdrawiam