Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 2 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szczepionka na kleszcze

Jestem zapalonym żeglarzem i często przebywam na Mazurach. Dowiedziałem się, że jest szczepionka na kleszcze. Czy to prawda?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam serdecznie,

Kleszcze mogą być nosicielami boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. Aktualnie nie ma możliwości zaszczepienia się przeciwko boreliozie - pozostaje ochrona przed ukąszeniem kleszcza (noszenie ubrań zakrywających ciało, stosowanie środków odstraszających kleszcze), a w razie ukąszenia - jak najszybsze usunięcie kleszcza ze skóry i obserwacja miejsca po ukąszeniu (w razie pojawienia się rumienia na skórze lub objawów wskazana konsultacja lekarska). Istnieje natomiast szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepienie jest odpłatne, schemat szczepienia wygląda następująco: 4 dawki - 2 dawka około 1-3 miesięcy po 1 dawce, 3 dawka - 9-12 miesięcy po 2 dawce, 4 dawka - przypominająca - po 3 latach od 3 szczepienia.

Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy