Szczepionka na kleszcze

Jestem zapalonym żeglarzem i często przebywam na Mazurach. Dowiedziałem się, że jest szczepionka na kleszcze. Czy to prawda?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Witam serdecznie,

Kleszcze mogą być nosicielami boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. Aktualnie nie ma możliwości zaszczepienia się przeciwko boreliozie - pozostaje ochrona przed ukąszeniem kleszcza (noszenie ubrań zakrywających ciało, stosowanie środków odstraszających kleszcze), a w razie ukąszenia - jak najszybsze usunięcie kleszcza ze skóry i obserwacja miejsca po ukąszeniu (w razie pojawienia się rumienia na skórze lub objawów wskazana konsultacja lekarska). Istnieje natomiast szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepienie jest odpłatne, schemat szczepienia wygląda następująco: 4 dawki - 2 dawka około 1-3 miesięcy po 1 dawce, 3 dawka - 9-12 miesięcy po 2 dawce, 4 dawka - przypominająca - po 3 latach od 3 szczepienia.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty