Przeniesienie boreliozy z człowieka na człowieka jest bardzo mało prawdopodobne (może się to zdarzyć tylko w ekstremalnych sytuacjach jak np. przeszczep od chorego dawcy + immunosupresja a nawet wtedy jest to mało prawdopodobne).
Natomiast płód może zostać zarażony przez matkę. Nie posiadamy szczepionki na boreliozę (była jedna oferowana przez GSK jednak wycofano ją z rynku) - jedyną dostępną szczepionką jest ta przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (inna choroba przenoszona przez kleszcze).
Dzień dobry,
o boreliozie rzeczywiście mówi się ostatnimi czasy bardzo dużo, co spowodowane jest przede wszystkim tym, że w Polsce stwierdza się coraz większe ilości kleszczy, które są zainfekowane patogenem wywołującym tę chorobę. Kleszcze stanowią zasadniczo główny wektor boreliozy – teoretycznie jest możliwe zarażenie się tą chorobą od innego człowieka, aczkolwiek są to sytuacje skrajnie rzadkie – boreliozą nie można się zarazić od chorującego na nią człowieka poprzez kontakt z jego wydzielinami, przez podanie ręki czy stosunek płciowy.
Na boreliozę – niestety – szczepienia na ten moment nie ma. W celu uchronienia się przed tą chorobą można – wybierając się do lasu czy w inne miejsca, w których mogą bytować kleszcze – stosować środki odstraszające kleszcze. Warto również zadbać o odpowiedni ubiór, zakrywający jak największą powierzchnię naszego ciała, a oprócz tego – już po powrocie do domu – bacznie obejrzeć swoje ciało w celu sprawdzenia, czy przypadkiem nie zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza.
Podstawowym objawem, który może wskazywać na boreliozę, jest tzw. rumień wędrujący. Jest to rumień pojawiający się w miejscu ukąszenia przez kleszcza, który w ciągu kolejnych dni od wystąpienia zwiększa swoje rozmiary. Rumień jednak nie zawsze występuje, dlatego też w wątpliwych sytuacjach wskazane jest zasięgnięcie porady lekarskiej.
Jeżeli zaś chodzi o to, co zrobić gdy zauważymy na swojej skórze kleszcza: należy go delikatnie usunąć, starając się, aby nie doszło do rozerwania kleszcza. W sytuacji, kiedy obawiamy się, czy damy radę zrobić to sami, można udać się do swojego ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie są drogi zakażenia boreliozą od drugiego człowieka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy boreliozą można się zarazić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy komary mogą przenosić boreliozę? – odpowiada Lek. Izabela Brym
- Czy szczepienie chroni przed boreliozą? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Szczepionka na kleszcze – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Czy nie będąc ukąszona przez kleszcza można zarazić się boreliozą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy borelioza przenosi się przez pocałunek? – odpowiada Lek. Izabela Brym
- Czy zapalenie opon mózgowych po ugryzieniu przez kleszcza wiąże się z boreliozą? – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Czy borelioza jest zakaźna? – odpowiada Lek. Natalia Chojnowska
- Czy po takim czasie bóle stawów, ból głowy mogą być skutkiem boreliozy? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski