Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 1 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Witam serdecznie,

Niestety nie istnieje aktualnie możliwość szczepienia ochronnego przeciwko boreliozie. Dlatego też należy przede wszystkim chronić się przed możliwością ukąszenia przed kleszczem. Do lasu warto ubierać się w ubrania zakrywające ciało - długie spodnie, długi rękaw, ochrona głowy (czapka, chusteczka itp., najlepiej koloru jasnego, materiały naturalne). Można także kupić w aptece środki odstraszające kleszcze - najczęściej w postaci sprayu do aplikacji na skórę lub bransoletki nasączone specjalną substancją. Po wizycie w lesie lub łące warto zawsze dokladnie oglądać całe ciało. W razie znalezienia na skórze kleszcza, najlepiej go usunąć pensetą (wyciągnąć ruchem okrężnym), nie zgniatać ani nie smarować zadnymi substancjami i następnie obserwować miejsce ukąszenia - jeżeli pojawi się rumień lub objawy (np. bóle głowy, stawów itp.), wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy