Szczepienia przed wyjazdami

SZCZEPIENIA. Witam, chciałabym stopniowo przygotowywać się do dalszych wyjazdów i zacząć szczepić się np. przeciwko kleszczowemu zapaleniu móżgu, ale czy mogę je wziąć jak prawdopodobnie miałam kleszcza, potem mały stan zapalny, ale czy on był nosicielem wirusa niewiem - mogę w takim wypadku zaszczepić się? Było to około 10 lat temu. Badanie kontrolne nie sa jednoznaczne. Co w takim wyoadku. U czy będąć podczas szczepienia się jedną szczepionką po miesiącu mogę zacząć brać inną szczepioknę?

Aleksander Ropielewski

Do czasu pewności odnośnie stanu zarażenia się wirusem odkleszczowego zapalenia mózgu nie powinien Pan się sczepić. Można stosować szczepionki po upływie miesiąca czasu od poprzedniego szczepienia.