Procedury szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu w sytuacji gdy dziecko zostało ukąszone

Moj synek ma 21 miesięcy. W ciągu ostatniego miesiąca złapał 4 kleszcze. Mieszkamy na wsi, na południu Polski. Chcemy go zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu, ale nie wiemy czy juz tego nie złapał. Jakie są procedury szczepienia w sytuacji gdy dziecko zostało wczesniej ukaszone. I jakie sa ewentualne powikłania.

Witam. Nie ma żadnych przeciwwskazan do szczepienia dziecka w sytuacji gdy było ukaszone przez kleszcza. Wręcz przeciwnie jest to postępowanie zalecane obejmujące 3 dawki szczepionki. Działania niepożądane są rzadkie i obejmują przede wszystkim miejscowe stany zapalne w miejscu wklucia.