Czas oczekiwania na wynik badania płynu z kręgosłupa?

Jak długo należy czekać na wynik z badania płynu z kręgosłupa pobranego w wyniku punkcji lędźwiowej? Czy takie badanie robi się w jednym kierunku? (w konkretnym przypadku potwierdzenie od kleszczowego zapalenia opon mózgowych)? Czy badanie będzie zawierało szerszy zakres diagnostyki np. w kierunku SM?

Podstawowe wyniki badania płynu m-rdz uzyskuje się szybko.
Badanie w kierunku prążków oligoklonalnych ( w różnicowaniu SM ) oraz przeciwciał w kierunku odkleszczowego zap.mózgu jest jest badaniem pogłębionym ) i musi być zalecone przez lekarza odrębnie.
Na tego rodzaju wyniki czeka się dłużej ok.3 tygodni .

Pozdrawiam ciepło

Witam!
Na badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w kierunku kleszczowego zapalenia opon czeka się dość długo - przynajmniej parę dni. Badania w kierunku SM z płynu specyficznego nie ma.
Pozdrawiam.

W płynie mózgowo-rdzeniowym można oceniac wiele parametrów i zakres ten dobiera się w zależności od problemu klinicznego. Można oznaczac przeciwciała przeciw konkretnym patogenom, poszukiwac grzybów, hodowac bakterie z płynu itd itd...

W diagnostyce SM oznacza się prążki oligoklonalne oraz indeks i syntezę. Ale:
1. prążki w przypadku SM są dodatnie w 80-90% przypadków ( w zalezności od danych z piśmiennictwa)
2. dodatnie prążki występują w wielu innych chorobach, nie tylko w SM
3. wg najnowszych kryteriów diagnostycznych prązki należą do panelu diagnostycznego tylko w przypadku SM o przebiegu pierwotnie postępującym.
4. ....

Badania zawsze dobiera się i interpretuje się w zależności od problemu , który jest do rozwiązania, a nie uniwersalnie.
Proszę diagnostykę i interpretację zostawic specjalistom!