Interpretacja wyników badania płynu mózgowo-rdzeniowego

Witam! Stwierdzono u mnie podejrzenie SM. Pobrano płyn mózgowo-rdzeniowy celem stwierdzenia obecności prążków oligoklonalnych. Ze względu na długi okres oczekiwania na wyniki badań zostały doręczone pocztą. Proszę o interpretację. Co można stwierdzić na podstawie 4 wskaźników, których wartości są poza normą? Płyn mózgowo-rdzeniowy: Albuminy: 23,9 (n: 13,9-24,6 mg/dl); IgG: 5,94 (n: 0,48-5,86 mg/dl); IgA: 4,16 (n: 0,0-2,0 mg/l); IgM: 1,29 (n: 0,0-0,2 mg/l). Surowica: Albuminy: 4,34 (n: 3,66-5,10 g/dl); IgG: 1000 (n: 751,0-1560,0 mg/dl); IgA: 277 (n: 82,0-453,0 mg/dl); IgM: 377 (n: 63,0-277,0 mg/dl). Współczynniki białkowe: Q Alb: 5,51 x 10 (-3) (n: 6,07 x 10 (-3)); Q IgG: 5,94 x 10 (-3); Q IgA: 1,50 x 10 (-3); Q IgM: 0,34 x 10 (-3). 1. Bariera krew-płyn mózgowo-rdzeniowy: zachowana 2. Obszar Reibergramu: IgG - 4, IgA - 1, IgM - 1. 3. Ogniskowanie izoelektryczne IgG: typ 2.

Witam!
Analizując podane wyniki zawsze należy obliczyć odpowiednie wskaźniki, które to określają czy przeciwciała są produkowane wewnątrzpłynowo czy też przechodzą do płynu mózgowo-rdzeniowego z surowicy z powodu uszkodzonej bariery krew-płyn. Jako, że w Pańskim przypadku bariera krew mózg jest zachowana a wyliczony wskaźnik Linka i Toblinga wynosi ok 1,08 można sądzić, że występuje wewnątrzpłynowa produkcja przeciwciał, a w związku z tym rozpoznanie SM jest wysoko prawdopodobne. Oczywiście konieczne jest jeszcze dokładne badanie kliniczne oraz badanie MR głowy (tutaj poszukiwane są ogniska demielinizacji), aby w pełni rozpoznać SM. Proponuję skonsultować problem z prowadzącym neurologiem. Pozdrawiam serdecznie!