Czy borelioza powoduje zmiany w mózgu?

Witam. Czy przy wieloletniej boreliozie mogą się pojawić w mózgu ogniska niespecyficzne/demielinizacyjne?

Owszem, Borelioza manifestuje się niespecyficznymi ogniskami demielinizacyjnymi w mózgu wykazywanymi w rezonansie magnetycznym głowy. Potwierdzeniem przyczyny tych zmian demielinizacyjnych jest wykazanie Neuroboreliozy, co wymaga badania płynu mózgowo-rdzeniowego ze stwierdzeniem w nim obecności przeciwciał przeciw boreliozie. Najczęstszym problemem diagnostycznym przy stwierdzeniu obecności ognisk demielinizacyjnych w MR jest różnicowanie Neuroboreliozy ze Stwardnieniem rozsianym. W tym przypadku wątpliwości diagnostycznych również wykonuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w celu wykazania w nim obecności prążków oligoklonalnych, które są obecne w SM. Decydujący o rozpoznaniu pozostaje jednak wniosek z konsultacji neurologicznej opartej o dokładny wywiad lekarski i badanie fizykalne. Neurolog wskaże po badaniu z uwzględnieniem wyników badań dodatkowych - na jakim tle pojawiły się ogniska demielinizacyjne. Przy wieloletnim przebiegu Boreliozy, gdy Neuroborelioza nie jest potwierdzona, a obecna jest demielinizacja ogniskowa w MR, należy neuroradiologicznie określić w badaniu MR charakter zmian demielinizacyjnych. Jeżeli ogniska demielinizacji spełniają kryteria McDonalda, to stanowią one obraz SM, a nie Neuroboreliozy.