Objawy stwardnienia rozsianego czy boreliozy?

Witam, mam 41 lat i w marcu tego roku znalazłam się na neurologii z podejrzeniem udaru. Objawy przy przyjęciu to: prawostronna niedoczulica ręki, nogi i twarzy oraz osłabienie siły mięśniowej. Wykonano mi tomografię komputerową i MRI głowy. W opisie bez zmian. Wysunięto podejrzenie SM. Otrzymałam 3 wlewy S***1g. Objawy się wycofywały. Poczułam się lepiej. Wykonano mi punkcję lędźwiową. Miałam dodatnie odczyny globulinowe. Za 3 miesiące mam zgłosić się do szpitala na ponowną diagnostykę. W maju mam wykonać badanie potencjałów wywoływanych. Moje problemy rozpoczęły się w listopadzie po grypie AH1N1 z utratą przytomności, leczoną w szpitalu zakaźnym. Otrzymałam T***. W lutym tego roku przeszłam zapalenie nerwu trójdzielnego prawostronnie. Teraz znów czuję się źle. Jestem ciągle zmęczona. Mam zaburzenia czucia i mrowienia z takim uczuciem palenia skóry w zakresie prawych kończyn i twarzy. Od dwóch dni boli mnie prawe oko. Mam także dolegliwości ze strony kręgosłupa. Boli mnie w ok. lędźwiowej. Są to bóle napadowe, piekące, ostre, a potem nagle ustępujące. Często moje nogi i ręce robią się takie dziwne, jakbym nie miała w nich siły. Lekarz prowadzący wspominał coś o boreliozie, ale ja nie zauważyłam u siebie żadnego rumienia jak po ukąszeniu kleszcza. Badania laboratoryjne mam okej. W morfologii tylko od dłuższego czasu mam niski poziom leukocytów od 3,2-3,4. Czy występujące u mnie objawy to raczej SM, czy może borelioza? Czy w przypadku tych schorzeń możliwy jest na początku brak zmian obrazowych? Pozdrawiam. E.K.

Redakcja abcZdrowie

Pomimo że podała Pani dość szczegółowy opis dolegliwości oraz wykonanej diagnostyki, nasuwa się parę pytań. Jak dokładnie wyglądał opis MRI głowy i czy było to badanie dwufazowe (tzn. czy podawano kontrast dożylnie podczas badania). Badanie z kontrastem jest dokładniejsze, co jest ważne w początkowych stadiach stwardnienia rozsianego, gdy zmiany w badaniu MRI mogą nie być widoczne w badaniu bez kontrastu.

Kolejna sprawa — czy były wykonywane badania z płynu mózgowo-rdzeniowego w kierunku prążków oligoklonalnych, czy tylko wykonano badanie ogólne płynu? Wykazanie obecności prążków jest bardzo ważnym kryterium podczas stawiania diagnozy stwardnienia rozsianego. Zarówno stwardnienie rozsiane, jak i borelioza, mogą dawać bardzo wiele różnych objawów neurologicznych. Bez wyników badań dodatkowych postawienie ostatecznej diagnozy często jest niemożliwe.

Dla wykluczenia boreliozy w ośrodkowym układzie nerwowym (tzw. neuroboreliozy), należy wykonać badanie w kierunku przeciwciał klasy IgM i IgG przeciwko krętkowi Borrelia burgdorferi w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego jest nieco bardziej skomplikowane, wymaga spełnienia wielu kryteriów diagnostycznych (zmiany w MRI w odpowiedniej ilości i lokalizacji, obecności prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym, ewentualnie zmiany w badaniu wzrokowych potencjałów wywołanych) oraz klinicznych (związanych z występowaniem objawów).