Szerokie spektrum działania leku

Witam, moja dziewczyna ostatnio dostała leki na hipersomnię, które w spisie efektów ubocznych mają wypisane mnóstwo rzeczy, w tym i depresję. Jak to jest z tymi lekami? Jeżeli blokuje jakiś konkretny hormon, to da się przewidzieć jego działanie, czy po prostu wpływa na wszystko to, na co ma wpływ ten hormon i nie da się tego zniwelować?

ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Szanowny Panie,

Jeśli dany objaw uboczny pojawi się choćby u jednego pacjenta w okresie przyjmowania danego leku, to firma farmaceutyczna ma obowiązek odnotowania tego w ulotce jako możliwego działania niepożądanego. Radziłabym nie przywiązywać tak dużej wagi do listy działań niepożądanych. W rzeczywistosci pojawiają się one rzadko i w praktyce klinicznej u większosci pacjentów obserwujemy dobrą tolerancję leku. Poza tym zakładam, że gdyby dany lek nie był Pana dziewczynie niezbędny, lekarz nie przepisałby go. Regularna kontrola u lekarza prowadzącego w większości przypadków pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych w trakcie leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty