Szmery sercowe u nastolatka

Mam 16 lat i jestem mężczyzną. Ostatnio wykryto u mnie szmery sercowe i zostalem wyslany na EKG, to badanie nie wykazalo nic niepokojącego, ale kardiolog wysłał mnie na echo serca. Badanie będę miał 10 lipca tego roku.Chciałbym się teraz dowiedzieć, czy możliwe jest, iż jestem zdrowy, bądź te problemy nie będą wpływać na moją wytrzymałość etc., ponieważ próbuję się dostać do szkoly wojskowej. Co to opcjonalnie może być?

Witam.

Słyszalny szmer nad sercem, zwłaszcza u tak młodej osoby, nie musi oznaczać patologii. W tym wieku nierzadko mamy do czynienia z tzw. szmerami "niewinnymi", które nie wynikają z choroby serca i ustępują z czasem.
Mogą też towarzyszyć różnym stanom czynnościowym, przebiegającym również bez choroby serca, np. tachykardii.

Właściwym badaniem wyjaśniającym czy istnieją jakieś przyczyny "sercowe" wspomnianego szmeru, jest właśnie badanie echokardiograficzne, które zostało zaplanowane. Zatem należy poczekać do jego wyniku - na jego podstawie powinno się wyjaśnić czy w Pana przypadku mamy do czynienia z chorobą serca.

Pozdrawiam