Tabletki antykoncepcyjne a leczenie przeciwgrzybicze - jak to jest?

Witam, mam 23 lata, stosuję antykoncepcję hormonalną. Ostatnio, podczas badania lekarz stwierdził zakażenie grzybicze pochwy i przepisał mi tabletki dopochwowe. Tabletkę aplikuję przed snem (dziś drugi z 15 dni kuracji). Problem w tym, że lekarz "zalecił" współżycie z partnerem czwartego dnia kuracji (aby partner "skorzystał" z leku). Mam w związku z tym pytanie, dlaczego tak istotne jest współżycie czwartego dnia i czy stanie się coś jeśli do współżycia dojdzie innego dnia oraz czy tabletkę powinnam zaaplikować po współżyciu czy przed. Z góry dziękuję za odpowiedź.

23 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Lekarz podejrzewa, że partner również jest zarażony grzybicą. Jeśli nie podejmie on leczenia, a Pani nawet się wyleczy, najpewniej dojdzie do ponownego zakażenia pochwy. Dlatego plan jest taki, żeby przez pierwsze trzy dni podleczyć Panią, a później w trakcie współżycia podleczyć również partnera, gdzie z prącia z reguły łatwiej jest się pozbyć takich infekcji, niż z wnętrza pochwy. W efekcie obydwoje państwo będziecie teoretycznie wyleczeni i nie będziecie się nawzajem zarażać.

Myślę, że globulkę należy umieścić jakiś czas przed współżyciem, tak by zdążyła się rozpuścić i partner miał szansę z niej skorzystać. Wcześniejsze współżycie jest o tyle niewskazane, że jeśli partner nie jest zarażony, to można go narazić na infekcję. Poza tym podczas współżycia dojdzie do mechanicznego usuwania globulki z pochwy, co nie będzie wskazane w początkowej fazie kuracji, kiedy zależeć nam będzie na maksymalnej skuteczności leku. Na przyszłość proszę pytać lekarza na bieżąco o jego zalecenia, jeśli coś wzbudzi Pani wątpliwość.

Pozdrawiam serdecznie!