Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Tabletki antykoncepcyjne a leczenie przeciwgrzybicze - jak to jest?

Witam, mam 23 lata, stosuję antykoncepcję hormonalną. Ostatnio, podczas badania lekarz stwierdził zakażenie grzybicze pochwy i przepisał mi tabletki dopochwowe. Tabletkę aplikuję przed snem (dziś drugi z 15 dni kuracji). Problem w tym, że lekarz "zalecił" współżycie z partnerem czwartego dnia kuracji (aby partner "skorzystał" z leku). Mam w związku z tym pytanie, dlaczego tak istotne jest współżycie czwartego dnia i czy stanie się coś jeśli do współżycia dojdzie innego dnia oraz czy tabletkę powinnam zaaplikować po współżyciu czy przed. Z góry dziękuję za odpowiedź.

23 LAT ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Lekarz podejrzewa, że partner również jest zarażony grzybicą. Jeśli nie podejmie on leczenia, a Pani nawet się wyleczy, najpewniej dojdzie do ponownego zakażenia pochwy. Dlatego plan jest taki, żeby przez pierwsze trzy dni podleczyć Panią, a później w trakcie współżycia podleczyć również partnera, gdzie z prącia z reguły łatwiej jest się pozbyć takich infekcji, niż z wnętrza pochwy. W efekcie obydwoje państwo będziecie teoretycznie wyleczeni i nie będziecie się nawzajem zarażać.

Myślę, że globulkę należy umieścić jakiś czas przed współżyciem, tak by zdążyła się rozpuścić i partner miał szansę z niej skorzystać. Wcześniejsze współżycie jest o tyle niewskazane, że jeśli partner nie jest zarażony, to można go narazić na infekcję. Poza tym podczas współżycia dojdzie do mechanicznego usuwania globulki z pochwy, co nie będzie wskazane w początkowej fazie kuracji, kiedy zależeć nam będzie na maksymalnej skuteczności leku. Na przyszłość proszę pytać lekarza na bieżąco o jego zalecenia, jeśli coś wzbudzi Pani wątpliwość.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy