Macmiror complex 500 a nawrót rzęsistka pochwowego

Dzień dobry, nazywam się Maria i mam 40 lat. Kilka miesięcy temu brałam globulki makmiror complex 500 z powodu rzęsistka pochwowego. Nie wybrałam wszystkich globulek macmiror complex 500 wiec reszte schowałam do apteczki domowej. Obecnie mam wrażenie ze mam nawrót choroby. Nie chce iść do lekarza bo pewnie i tak przepisałby mi te same globulki., albo zamiennik macmiror complex 500 a nie mam za bardzo czasu aby stać w kolejce do lekarza. Chciałam się spytać  jak aplikować globulki macmiror complex 500 ponieważ nie pamiętam jak je brałam ostatnio a ulotke macmiror complex 500 prawdopodobnie wyrzuciłam bo nie było jej przy leku. Lek jest dobry i nie przeterminowany i jest połowa opakowania, opinie na temat macmiror complex 500 też są pozytywne, więc chciałabym je nadal stosować. Z góry dziekuje i pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Witam,

Rzęsistkowica to choroba, która częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że może występować nawet u 70 proc. kobiet. Do zakażenia dochodzi drogą kontaktów seksualnych oraz poprzez korzystanie ze wspólnych toalet, sauny, poprzez używanie wspólnych ręczników i wspólnej bielizny. Rzęsistek u kobiet najczęściej umiejscawia się w końcowym odcinku dróg moczowych, a u mężczyzn w końcowym odcinku dróg moczowych oraz pod napletkiem.

Do objawów u kobiet należy występowanie żółtozielonej pienistej, często cuchnącej wydzieliny w pochwie. Może ona być dobrą pożywką dla bakterii i grzybów, z tego powodu może dodatkowo dochodzić do zakażeń bakteryjnych w przebiegu rzęsistkowicy. Poza tym pojawiają sie objawy zapalenia dróg moczowych i pochwy. Występuje świąd pochwy i sromu, pieczenie, oddawanie małych ilości moczu za to często oraz nagłe parcie na mocz. Zakażenie rzęsistkiem zawsze należy leczyć, w przeciwnym razie może dojść do powstawania groźnych komplikacji, włącznie z bezpłodnością. Zarazić się rzęsistkiem mogą już dzieci.

Leczeniu zawsze powinno poddać się obydwoje partnerów. W przeciwnym razie prawie na pewno dojdzie do nawrotu choroby. Poza tym w czasie leczenia należy powstrzymać się od współżycia. Jako profilaktykę stosuje się unikanie seksu z dużą ilością partnerów, używanie prezerwatywy, dbanie o higienę intymną, nie siadanie we wspólnych toaletach, nie używanie wspólnej bielizny i ręczników.

Macminor 500 jako substancję czynną zawiera nystatynę i furantel. Lek ma postać globulek. Stosowany jest on w przebiegu leczenia zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby z rodzaju Candida, rzęsistka pochwowego, bakterie. Jako działanie niepożądane może wystąpić miejscowa reakcja nadwrażliwości, objawiająca się świądem i pieczeniem. Lek aplikuje się dopochwowo, raz dziennie, na noc. Leczeniem należy zawsze objąć obydwoje partnerów, w przeciwnym razie infekcja prawie na pewno nawróci.

Jeśli objawy są inne niż poprzednim razem, w takim wypadku należy koniecznie zgłosić się do lekarza.