Tabletki antykoncepcyjne a leki na przeziębienie - czy obniżają ich skuteczność?

Witam. Mam takie pytanie :) używam tabletek M..., od miesiąca teraz biorę 2 opakowanie. Dostałam je na uregulowanie okresu, bo ciągle mi się spóźniał (nawet 2 lub 3 miesiące nie miałam), miałam bóle jajnika lewego, no i oczywiście, żeby się lepiej zabezpieczyć. Zaczęłam je brać wtedy, kiedy miałam dostać okres, czyli 3 lutego, ponieważ moja pani doktor tak mi zaleciała. Oczywiście miałam robione wszystkie badania (cytologia, badania krwi i test na ciąże), no i w ciąży nie byłam, więc mogłam zacząć je brać, żeby unormować wszystko i dostać w końcu okres. Ale okresu nie dostałam. Dostałam w tym miesiącu w końcu i na szczęście :) Nie stosowałam wtedy żadnych leków innych, lecz teraz muszę brać, bo jestem przeziębiona... Oczywiście przez ten czas stosowałam z moim chłopakiem dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywy). Chciałam zapytać o fachową pomoc, czy teraz, jak będę brać leki na przeziębienie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe) i saszetki na przeziębienie do picia i inne na przeziębienia, czy to może mieć negatywny wpływ na moje tabletki tego właśnie typu. Czy będę musiała stosować dodatkowo inne zabezpieczenie? Czekam na odpowiedź z góry bardzo dziękuje :) Pozdrawiam serdecznie :)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe stosowane często podczas przeziębienia, nie obniżają skuteczności antykoncepcji hormonalnej i podczas ich stosowania nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Podobnie jest z różnymi specyfikami "na grypę", witaminą C (w rozsądnych ilościach) i syropem na kaszel.

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej może być obniżona przy stosowaniu leków, takich jak: niektóre antybiotyki, leki przeciwwirusowe, niektóre leki na padaczkę, niektóre leki przeciwgrzybicze, wyciąg z dziurawca.

Pozdrawiam!