Jakie czynniki powodują obniżenie skuteczności tabletek?

Wczoraj zakończyłam swoje drugie opakowanie tabletek. Od ok. 20 do 25 brałam leki na przeziębienie i grypę (w tym leki przeciwgorączkowe, ponieważ miałam wysoką gorączke) i kochałam się z narzeczonym. Powinnam dziś dostać okres. Nie ma go. Czy możliwe jest zajście w ciążę? Jakie czynniki powodują obniżenie skuteczności tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli podczas 7-dniowej przerwy nie wystąpiło krwawienie, to  przed rozpoczęciem nowego opakowania należy wykluczyć ciążę (test ciążowy). Leki na grypę (czyli chorobę wywołaną przez wirusy), czyli przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, syropy na kaszel, witamina C itp. nie obniżają skuteczności antykoncepcji. Ale np. leki przeciwbakteryjne, czyli antybiotyki (stosowane np. podczas bakteryjnej anginy, bakteryjnego zapalenia oskrzeli lub płuc), mogą obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Pozdrawiam!