Czy tabletki antykoncepcyjne działają w ciągu 7-dniowej przerwy?

Witam, miesiąc temu w pierwszy dzień miesiączki rozpoczęłam przyjmowanie tabletek. Przez pierwszy miesiąc ich stosowania miałam cały czas plamienia/krwawienia, raz większe, raz mniejsze, jednak dalej stosowałam tabletki. Także kochaliśmy się z partnerem w tym czasie. Podczas tygodniowej przerwy wystąpiło krwawienie z odstawienia, po czym 8. dnia przerwy przyjęłam nową tabletkę z nowego listka. W czasie 7-dniowej przerwy, 5. dnia przerwy, kochaliśmy się, stąd moje pytanie. Czy jest możliwe zajście w ciążę w tym wypadku? Dodam, że to było równo tydzień temu (ten 5. dzień przerwy). Teraz jestem przeziębiona (byłam już wcześniej przeziębiona, ale teraz chyba się ono nasiliło), mam bóle głowy, zawroty od czasu do czasu, bulgotanie w brzuchu/podbrzuszu, a także bóle pleców, szczególnie u dołu, i od czasu do czasu bóle podbrzusza - wydaje mi się, że jajników. Więc, moje najważniejsze pytanie - czy to może być ciąża, czy takie bóle mogą po prostu towarzyszyć przeziębieniu? I czy leki przeciwgorączkowe, do tego normalna witamina C, bądź też owo przeziebienie, ma wpływ na działanie tabletek? Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam, z pytania powstało w rezultacie wypracowanie ;)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli tabletki antykoncepcyjne były przyjmowane zgodnie z zaleceniami, to działają antykoncepcyjnie także w okresie 7 dni przerwy między kolejnymi opakowaniami leku. Z tego, co Pani pisze, można wnioskować, że zażywa Pani pigułki w odpowiedni sposób, a poza tym wystąpiło u Pani krwawienie podczas 7-dniowej przerwy - w takiej sytuacji ryzyko ciąży jest bardzo małe! Opisane przez Panią objawy mogą ewentualnie wskazywać na inne schorzenia:
- grypa (towarzyszą bóle mięśni i pleców, gorączka),
- tzw. grypa żołądkowa - infekcja wirusowa z gorączka, dreszczami i bólami brzucha, biegunką (prawdopodobnie taki wirus dopadł właśnie Panią),
- zapalenie przydatków (towarzyszy gorączka, bóle brzucha, czasem upławy),
- odmiedniczkowe zapalenie nerek (ale to już dość poważna choroba)..
Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i witamina C nie obniżają skutecznośi antykoncepcji hormonalnej.

Polecam artykuł o grypie: portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-i-grypa-inne-wirusy-inne-objawy.

Pozdrawiam!