Terapia hormonalna z powodu przedłużających się krwawień przy RZS

Obfite fragmenty polipowatego endometrium o cechach zaburzonej proliferacji, drobnotorbielowate, hyperplastyczne o cechach zaburzonej proliferacji ogniskowo o cechach rozrostu prostego. Rozpoznanie :Przedłużające krwawienia. Czy konieczne jest wprowadzenie dalszego leczenia hormonalnego? Choruję poważnie na RZS i dodatkowe obciążenie hormonami to dla mnie cios. Jeśli terapia jest konieczne to jaka grupa leków jest najbardziej łagodna w skutkach ubocznych. 1 kg utycia to kolona wysiadają.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, leczenie rozrostu endometrium polega zazwyczaj na podawaniu terapii hormonalnej w postaci progesteronu bądź antykoncepcji doustnej. Nie jest to taka sama terapia jak terapia hormonami sterydowymi przy RZS. Nie powinna wpłynąć na przyrost masy ciała a powinna pomóc w leczeniu rozrostu endometrium. Natomiast przy bardziej złożonych rozrostach ( u Pani badanie wykazuje częściowo takie cechy) można leczyć także za pomocą metod operacyjnych - od miejscowego zniszczenia rozrostu (elektro, laseroterapia) do całkowitego wycięcia macicy. Pozdrawiam