Toczeń przy SM i chorobie Hashimoto

Jestem osobą ze zdiagnozowanym SM i HASHIMOTO. Czy możliwe jest, żebym obok tych chorób miała jeszcze toczenia. Poza objawami charakterystycznymi dla tych dwóch schorzeń bardzo dokucza mi ból bioder promieniujący do stóp, ból barku i prawej ręki, silne bóle żołądka, bardzo sucha i swędząca skóra. Rezonans kręgosłupa wykazał ucisk na nerw, ale podobno nie na tyle istotny, żeby powodował takie dolegliwości. Neurolog wykluczył objawy neurologiczne i korzeniowe. Do jakiego specjalisty winnam iść.

Jeżeli rzeczywiście zostanie postawione rozpoznanie tocznia należy zastanowić się nad rozpoznaniem Sm. Toczeń z zajęciem układu nerwowego może imitować SM zarówno w przebiegu klinicznym jak i w badaniu MRI, prążki oligoklonalne też mogą być dodatnie w toczniu.