Toczeń w rodzinie a antykoncepcja hormonalna

Od 2 lat stosuję doustną antykoncepcję hormonalną. U mnie w rodzinie moja babcia choruje na chorobę Hashimoto, a u mamy jest podejrzewany toczeń od roku, z tym że od miesiąca objawy są bardzo charakterystyczne z badaniami wskazującymi na toczeń. Co jeśli chodzi o mnie i moją antykoncepcję? Czy bez obaw mogę ją dalej stosować, nie bojąc się, że może wywołać tocznia? Planuję brać tabletki jeszcze przynajmniej 3 lata, moje wyniki morfologii i czynności wątroby są dobre. Czytałam, ale poglądy na temat tabletek i tocznia są podzielone. A może powinnam zmienić na plastry antykoncepcyjne?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Być może zdania na temat tocznia i antykoncepcji doustnej są podzielone, ale Pani przecież tocznia nie ma. Nawet jeśli w przyszlości może on wystąpić, to póki co nie wystąpił. Jeśli toleruje Pani doustną antykoncepcję dobrze, to sądzę, że może Pani ją dalej stosować. Plastry mniej obciążają watrobę, ale w odniesieniu do tocznia nie różnią się istotnie od tabletek antykoncepcyjnych.

PS Tabletki nie wywołują tocznia.