Podejrzewano u mnie toczeń. Mogę brać tabletki antykoncepcyjne?

Czy mając podejrzenie tocznia mogę brać tabletki antykoncepcyjne? Podejrzenie miało miejsce 3 lata temu, od tego momentu występują tylko czasem boleści stawów oraz rumieniec na twarzy przy wysiłku. Lekarze stwierdzili, iż nie są pewni, czy to toczeń czy nie. a A co ja mam w tej sytuacji robić? Wyniki mam dobre, nic nie wskazuje na chorobę. Z góry dziękuję za radę.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Podejrzenie tocznia nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do tabletek. Musi Pani jednak mieć świadomość, że choć tabletki nie wywołują tocznia, to mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia, przyspieszać i zaostrzać przebieg rzutów. W Pani sytuacji polecałabym jednak inne metody antykoncepcji. Oczywiście decyzja należy do Pani, ale proponowałabym jednak skonsultować ten pomysł z Pani reumatologiem.