Dolegliwości bólowe stawów i mięśni a toczeń

Od dwóch miesięcy zaostrzyły mi się dolegliwości bólowe stawów i mięśni zrobione miałam badanie na przeciwciała Ana i Ena Ana wyszły dodatnie o typie świecenia homogennym w mianie1:320 a Ena ujemne proszę o odpowiedz co może oznaczać ten wynik czy może to być toczeń i jakie badania mam dalej zrobić

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane przez Panią nieprawidłowości teoretycznie mogą być wynikiem tocznia. Konieczna jest dokładniejsza diagnostyka. Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą reumatologiem, który zleci dalsze badania.