ANA p/ciała p/jądrowe test przesiewowy (IIF, Hep-2) DODATNI (typ fluorescencji homogenny)

Witam. Jako pytanie podałam wynik badania. To jest badanie mojej 6-letniej córeczki. Byliśmy z tym wynikiem u reumatologa dziecięcego... odpowiedź była taka... "Z wywiadu nie wynika, że dziecko ma toczeń, ale z testu tak". Zostaliśmy skierowani na powtórzenie badań. Pierwsze badanie było robione w Szpitalu Dziecięcym w Toruniu, drugie zaś w Bydgoszczy. Mam nadzieję, że nie będzie to znowu test przesiewowy, a dokładniejsze badanie. Dodam też, że w wyniku w komentarzu do ANA jest napisane, że "Za homogenny typ fluorescencji mogą odpowiadać p/ciała anty: dsDNA, ssDNA, histony, nukleosomy. ANA Profil 3(IgG) dsDNA u córeczki wątpliwy +/- nukleosomy dodatni +... reszta ujemna. Nie mamy określonych świeceń. Dodam również, że córeczka choruje (i rzecz jasna leczona jest) od 3 lat na cukrzycę typu I, było również podejrzenie celiakii... po biopsji wynik ujemny (jest celiakia potencjalna). Badania były robione na skutek zmian na nóżce. Zaczęło się 2 lata temu podczas pobytu w szpitalu wyskoczyły na nóżce 3 guzki, znikły ale zostały drobne krosteczki. Dermatolog określiła to "ziarniniakiem obrączkowatym" . Dziecko nic nie boli. Nie ma żadnych objawów ani tocznia ani celiakii. Pomimo to boję się, że to toczeń. Jak należy odczytywać te wyniki? Czy to toczeń? Reumatolog nie dała nam żadnego leczenia, leczymy maścią od dermatologa. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Obecność przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) nie upoważnia absolutnie do rozpoznania tocznia! Około 15% społeczeństwa ma dodatnie przeciwciała (nie pisze Pani o mianie przeciwciał ani o ich rodzaju - czy została wykonana ich specyfikacja, z jakimi KONKRETNIE przeciwciałami mamy do czynienia?).

Aby rozpoznać toczeń, potrzebne jest spełnienie co najmniej 4 kryteriów z 11 możliwych - obecność przeciwciał jest tylko jednym z nich.

Pozdrawiam