Przeciwciała Jo-1 i miano anty-dsDNA w badaniu ANA

Witam, chciałbym zapytać odnośnie badania ana: składnik jo-1 mam pozytywny, intensywność 22, również dsDNA jest pozytywny, intensywność 6. Co to może oznaczać?

MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Witam!
Niestety nie napisał Pan nic o przyczynie wykonywanych badań, przez co odpowiedź na Pańskie pytanie nie będzie zbyt precyzyjna. Ogólnie przeciwciała przeciwjądrowe są związane z chorobami autoimmunologicznymi, układowymi. Przeciwciało Jo-1 jest najbardziej swoiste dla zapalenia skórno-mięśniowego i wielomięśniowego. Z kolei anty-dsDNA jest swoiste dla tocznia rumieniowatego układowego. Bardzo ważne są tu wywiad i badanie kliniczne, gdyż zawsze wyniki badań dodatkowych należy zestawiać z całości obrazu pacjenta. Proponuję skonsultować wyniki z reumatologiem, po dokładnym rozpoznaniu ewentualnej przyczyny będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przez internet nie można nic więcej powiedzieć. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty