Silne bóle łydek i okolicy lędźwiowej

Od kilku tygodni mam bardzo silne bóle okolicy lędźwiowej kręgosłupa i łydek (zwłaszcza tylna strona łydek, czasem ból promieniuje do ud, ale ból łydek jest dominujący). Te bóle są coraz bardziej uciążliwe, świdrujące, nie potrafię wskazać określonego miejsca bólu w łydkach i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Bóle nasilają się po chodzeniu, tzn. im więcej chodzę, tym ból jest większy, czasem naprawdę bardzo silny. Zaczęło mnie to niepokoić, gdyż te bóle mają już charakter przewlekły. Jeśli chodzi o wykonanie badań diagnostycznych to miałam robiony tylko panel ANA, wyszły dodatnie, typ świecenia plamisty, obecność śladowa przeciwciał dsDNA. Z pozostałych objawów występują czasem stany podgorączkowe. Bardzo proszę o poradę eksperta i sugestię w zakresie badań specjalistycznych, które powinnam wykonać. Zastanawiam się, czy to może jakieś schorzenie nerek, wątroby? Może wynik panelu ANA jest jakąś wskazówką. Z góry dziękuję za poradę. Z poważaniem Zatroskana 29latka
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Dodatnie przeciwciała ANA w metodzie immunofluorescencji pośredniej o typie plamistym, są charakterystyczne m.in w zapaleniu wielomięśniowym i zapaleniu skórnomięśniowym. Choć w obrazie klinicznym jest mało danych wskazujących na te jednostki chorobowe, warto je wykluczyć. Proponuję wykonanie badania: aktywności enzymów mięśniowych: CK, AST, ALT, LDH i aldolazy. Są jeszcze możliwości oznaczania specyficznych przeciwciał dla tych jednostek chorobowych, ale są to już badania droższe i bardziej specjalistyczne, dlatego w pierwszej kolejności bym zaczęła od tych łatwiejdostęnych. Warto ponadto oznaczyć elektrolity (Na, K, Ca, Mg) i wykonać zdjęcie rtg kręgosłupa lędźwiowego, ewentualnie miednicy. Oczywiście całe postępowanie diagnostyczne powinno się skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, a najlepiej reumatologiem.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!