Tylno-boczna przepuklina krążka międzykręgowego

Witam! Tomasz lat 19. Na poziomie L3-4 tylno boczna przepuklina krążka międzykręgowego na ok 4mm,asymetrycznie bardziej zaznaczona w obręb lewego zachyłka bocznego kanału kręgowego-kolizja z wewnątrzkanałowym odcinku lewego korzenia nerwowego L4 prawdopodobna. Przednia powierzchnia worka oponowego modelowana przez krążek. \Na poziomie L4-5 krążek międzykręgowy uwypuklony tylno-bocznie w niewielkim stopniu-nieco bardziej po stronie lewej,ze zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej w lewym zachyłku bocznym kanału kręgowego na poziomie krążka. Proszę o odpowiedz ! Jakie czeka mnie leczenie ,jak zapobiec bólom ?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Pomiędzy kręgami znajduje się tzw. krążek międzykręgowy, który stabilizuje i amortyzuje ruchy kręgosłupa. Krążek zbudowany jest z włóknistej otoczki (pierścień włóknisty) i substancji wewnętrznej czyli tzw. jądra. Kiedy dojdzie do naruszenia pierścienia, dochodzi do uwypuklenia jądra miażdżystego i tzw. przepukliny, która uciskając na nerwy lub korzenie nerwowe powoduje dolegliwości. Podstawą jest rehabilitacja oraz leczenie przeciwbólowe. Jeżeli leczenie nie daje rezultatów, wtedy rozważa się wskazania do zabiegu operacyjnego. Należy jednak pamiętać, że postępowanie inwazyjne może wiązać się z powikłaniami.

Pozdrawiam.