Torbiel celomiczna w prawym kącie przeponowo-sercowym po obustronnym zapaleniu płuc

Proszę o interpretację wyniku badania: Płuca i serce normie. Torbiel celomiczna w prawym kącie przeponowo-sercowym. W lipcu miałam obustronne zapalenie płuc.Przeszłam leczenie w szpitalu, zostałam wypisana do domu w stanie dobrym. Badanie rtg zostało wykonane do celów skierowania do sanatorium. Pozostałe wyniki są prawidłowe. Dziękuję za informację.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Torbiel celomatyczna to zmiana o charakterze nabytym, powstająca najprawdopodobniej w wyniku stanu zapalnego.
Ze względu na tą nieprawidłowość powinna Pani zostać skierowana do specjalisty pulmonologa, który biorąc po uwagę wywiad, badanie fizykalne oraz pozostałe wyniki badań zadecyduje, czy wystarczająca jest obserwacja czy też konieczne jest wykonanie badań dodatkowych (np. CT).

Torbiel celomiczna jest pozostałością zaburzeń rozwojowych okresu życia płodowego. Choroba wrodzona.
Celem potwierdzenia czy tak jest wskazane wykonanie tomografii klatki piersiowej i konsultacja z chirurgiem klatki piersiowej w celu ew. leczenia operacyjnego.