Torbiel w nerce i złogi w UKM

Witam! U męża lat 33 przypadkiem na usg j.brzusznej ok 6m-cy temu wykryto torbiel w prawym biegunie nerki ok 4cm. Teraz po pół roku ponownie wyk. usg i tam torbiel okołomiedniczkowa ok.3,5cm prawej nerki oraz drobne pojedyńcze złogi w UKM. Podwójny UKM w nerce lewej. Bez cech kamicy, zastoju, położenie typowe. Co to oznacza i co robić? Co to jest UKM? Czy takie torbiele się usuwa lub leczy? Pozdrawiam i dziękuje

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, UKM to układ kielichowo-miedniczkowy. Zarówno fakt stwierdzenia podwójnego UKM, jak i obecność pojedynczej torbieli nerki w przypadkach bezobjawowych nie wymagają leczenia, torbiel wymaga jedynie okresowej obserwacji w USG, choć jak wykazują badania sprzed 6 mies. i obecne zmiana nie powiększa się, co mogłoby być najbardziej niepokojącym sygnałem.