Torbiel wielokomorowa

Witam. Z powodu wykrycia "guzka" w prawej piersi, wykonałam USG. Wynik w skrócie: na godz. 8:00 zmiana o charakterze torbieli, wielkomorowa o niejednorodnym kształcie 10 mm. Miałam mieć biopsję gruboigłową, ale lekarz ostatecznie zdecydował o cienkoigłowej. Poprzez biopsję opróżniono torbiel. Wynik biopsji - lekarz powiedział, że jest OK i za 6 miesięcy kolejna wizyta. Wiem, że torbiel wielokomorową należy podejrzewać o przemianę złośliwą. Czy często tak się dzieje, że ten typ torbieli złośliwieje? Jeśli tak, to czy nie lepiej wyciąć ją zanim okaże się rakiem? Mam 41 lat. Pozdrawiam serdecznie, Renia

Witam serdecznie!

Torbiel wielokomorowa faktycznie zwiększa ryzyko przemiany złośliwej, ze względu na zawartość elementów tkanowych we wnętrzu (w przeciwieństwie do torbieli jednokomorowej). Stąd konieczność częstej kontroli (co 6 miesięcy), regularnego wykonywania USG oraz mammografii.

Jeżeli jest Pani obciążona czynnikami ryzyka raka piersi (np. rak piersi w rodzinie), wtedy należałoby się zastanowić nad usunięciem torbieli.

Pozdrawiam serdecznie