Torbiel wielokomorowa

Witam. Z powodu wykrycia "guzka" w prawej piersi, wykonałam USG. Wynik w skrócie: na godz. 8:00 zmiana o charakterze torbieli, wielkomorowa o niejednorodnym kształcie 10 mm. Miałam mieć biopsję gruboigłową, ale lekarz ostatecznie zdecydował o cienkoigłowej. Poprzez biopsję opróżniono torbiel. Wynik biopsji - lekarz powiedział, że jest OK i za 6 miesięcy kolejna wizyta. Wiem, że torbiel wielokomorową należy podejrzewać o przemianę złośliwą. Czy często tak się dzieje, że ten typ torbieli złośliwieje? Jeśli tak, to czy nie lepiej wyciąć ją zanim okaże się rakiem? Mam 41 lat. Pozdrawiam serdecznie, Renia

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Rokowania w raku nerki

Rak nerki stanowi kilka procent wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Częściej wykrywany jest u mężczyzn. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? Dowiedz się więcej o rokowaniach w raku nerki.

Witam serdecznie!

Torbiel wielokomorowa faktycznie zwiększa ryzyko przemiany złośliwej, ze względu na zawartość elementów tkanowych we wnętrzu (w przeciwieństwie do torbieli jednokomorowej). Stąd konieczność częstej kontroli (co 6 miesięcy), regularnego wykonywania USG oraz mammografii.

Jeżeli jest Pani obciążona czynnikami ryzyka raka piersi (np. rak piersi w rodzinie), wtedy należałoby się zastanowić nad usunięciem torbieli.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty