Czy jest szansa na to, że torbiel wielkokomorowa piersi się wchłonie?

Witam! Mam 19 lat i jakiś czas temu wykryłam u siebie niewielkiego guzka w lewej piersi. Zrobiłam USG piersi w ten sam dzień i lekarz powiedział, że to torbiel wielokomorowa o średnicy 3 mm. Nikt u mnie wcześniej nie miał raka piersi ani podobnych chorób. Onkolog zaproponował punkcję lub wycięcie. Czy to jest koniecznie? Bardzo się boję tego typu zabiegów i obawiam się, że moja psychika tego nie wytrzyma. Czy jest jakakolwiek szansa by ta torbiel się wchłonęła?   Wcześniej używałam plastrów antykoncepcyjnych, ginekolog poradził mi ich odstawienie, tak też zrobiłam i wydaję mi się, że guzek jest mniej wyczuwalny. Na co muszę zwrócić szczególną uwagę i czy sama obserwacja wystarczy? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję. Patrycja

Witam serdecznie,

Torbiele w piersiach to w ogromnej większości zmiany łagodne. Rzadko zdarza się, żeby torbiel była oznaką raka piersi. W kanonie diagnostycznym, torbiele piersi zwykle zostawia się do obserwacji, chyba, że sprawiają dolegliwości bólowe lub osiągają duże rozmiary.
W przypadku torbieli wielokomorowych (w odróżnieniu od prostych czyli jednokomorowych) wskazane jest zbadanie treści torbieli (biopsja) lub jej wycięcie (do badania histopatologicznego) ze względu na niewielkie, ale większe ryzyko, że może być to zmiana złośliwa.
Jest Pani młodą osobą, bez obciążeń, więc ryzyko raka jest minimalne, niemniej aby być na 100% pewnym, onkolog zalecił u Pani właśnie takie postępowanie, a nie obserwację.

Pozdrawiam serdecznie