Toxoplazmoza: czy ma ją moje dziecko?

U żony w trzecim miesiącu ciąży stwierdzono reaktywne IgM i IgG, utrzymujące się w kolejnych 3 badaniach na podobnym poziomie i niereaktywne IgG przeciwciała CMV. U dziecka po porodzie stwierdzono niereaktywne IgM i reaktywne IgG. Poprzednie 3 ciąże żona poroniła. Lekarze z Oddziału Neonatologii niczego nam nie wytłumaczyli. Zalecono kontrolę w poradni w szpitalu za 2 tyg. Pediatra z Poradni Dziecięcej sugeruje, by powtórzyć za 4-6 tyg. badania przeciwciał u dziecka, wykonać USG główki i badanie okulistyczne, ponieważ dokładnie trudno określić, kiedy doszło do zakażenia, jak również ze względu na poprzedni wywiad położniczy i wiek (mamy 42 lata). Wydaje mi się to logiczne. Pani doktor powiedziała, że na razie nie widzi powodu do niepokoju, ale maluszek na pewno będzie wymagał wzmożonej obserwacji z powodu całego wywiadu około-i przedporodowego.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Nic dodać nic ująć, jeśli chodzi o opinię Pani doktor pediatry. Jednokrotny wynik badań przeciwciał u dziecka nie odpowie na pytanie, czy i kiedy dziecko chorowało. Szczególnie, że przeciwciała IgG przechodzą przez łożysko i te wykryte po porodzie u dziecka mogą być przeciwciałami od matki, które miały wręcz za zadanie ochronić dziecko przed chorobą. Należy więc poczekać na powtórzenie badań. Ważne jest, że zakażenie matki nie oznacza zakażenia u płodu. Wiele czynników wpływa na to ryzyko, z których przede wszystkiem wymienić należy okres ciąży. Jeśli do zakażenia dojdzie w pierwszym trymestrze wynosi ono zaledwie 10 %, w drugim już rośnie do 40%. Proszę więc stosować się do zaleceń Pani Doktor i wykonać zalecone badania.
Pozdrawiam!