TSH dość sporo ponad normę - czy to bardzo niedobrze?

Witam, mam 27 lat i jestem kobietą, od czasu porodu nie czuję się zbyt dobrze. Mam zawroty głowy i ogólnie moje samopoczucie jest kiepskie. Zrobiłam badania, odebrałam wyniki. Ogólnie wszystkie wyniki są dobre, ale niepokoi mnie wynik TSH, bo wynosi 68,900, to dość sporo ponad normę. Czy konieczna jest wizyta u jakiegoś specjalisty? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję ;)

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Tak podwyższony wynik TSH może sugerować rozpoznanie niedoczynności tarczycy, ale w związku z objawami, które Pani prezentuje i znacznie podwyższonym wynikiem oznacznia TSH, należy różnicować to z gruczolakiem przysadki wydzielającym w nadmiarze ten hormon.

Proponuję zgłosić się z tym wynikiem niezwłocznie do swojego lekarza rodzinnego/internisty w celu zbadania, weryfikacji rozpoznania, zlecenia dodatkowych badań. Prawie pewne jest, że konieczna będzie wizyta u endokrynologa. Wśród badań dodatkowych w pierwszej kolejności zalecałabym oznaczenie stężenia hormonów tarczycy fT3 i fT4. Przydatne będzie rónież wykonanie badania tomograficznego głowy w celu oceny okolic siodła turekiego i przysadki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.