Co oznacza moje rozpoznanie i czy powinnam udać się do endykrynologa?

Witam, Z powodu złego samopoczucia, częstych bólów głowy, nieregularnych miesiączek oznaczylam poziom TSH, który to wynik był znacznie podwyższony. Za jakiś czas powtorzylam wszystkie badania związane z tarczyca i wyniki wyszły dobre a endykrynolog przy ostatecznym rozpoznaniu napisał: wole proste z eutyreoza. Minęło od tego czasu kilka lat a ja znowu zauważyłam u siebie niepokojące objawy typu przewlekłe bóle głowy, mrowienia i dretwienie, nieregularne miesiączki i ogólne zmęczenie. Co dokładnie oznacza moje ostateczne rozpoznanie i czy powinnam udać się z powrotem do endykrynologa?

Szanowna Pani, opisane dolegliwości świadczą o zaburzeniach funkcji gruczołów wewnętrznego wydzielania: tarczycy, jajników i przysadki mózgowej. W związku z pogorszeniem się stanu zdrowia należy istotnie zgłosić się ponownie do endokrynologa. Gdy choroba zaatakowała Panią po raz pierwszy, wraz z podwyższonym poziomem TSH, można by przypuszczać, że miała miejsce hipotyreoza, tzn. osłabienie funkcji tego gruczołu, niedoczynność tarczycy ( z obniżeniem we krwi poziomu tyroksyny i trójjodotyroniny ). Przewlekłe bóle głowy, mrowienia i drętwienia oraz uczucie ogólnego zmęczenia często towarzyszą niedoczynności tarczycy. Obecnie należałoby potwierdzić ten stan aktywności tarczycy badaniami krwi z oceną poziomu fT3, fT4, anty-TPO, anty-TG oraz TSH i prolaktyny. Ze względu na pierwotnie podwyższony poziom TSH oraz obecność zaburzeń miesiączkowania, poprzez konsultację u specjalisty neurologa, należałoby wyjaśnić, jak poza chorobą samej tarczycy ( wole oznacza przerost tego gruczołu, a eutyreoza wskazywała na okres prawidłowej funkcji wydzielniczej tego gruczołu ) funkcjonuje przysadka mózgowa, która ma rolę nadrzędną nad produkcją hormonów tarczycy i jajników. Zaburzenia miesiączkowania mogą być powodowane nadmiernym wydzielaniem prolaktyny przez grupę komórek przysadki mózgowej przylegających do tych komórek, które niegdyś wydzielały nadmiar TSH. Konsultujący Panią specjalista neurolog w oparciu o badanie fizykalne w gabinecie, m.in. z orientacyjną oceną perimetryczną, będzie w stanie ustalić i ewentualnie zlecić celowość wykonania badania MR przysadki mózgowej w przypadku podejrzenia jej mikrogruczolaka. Mikrogruczolak przysadki jest jedną z przyczyn podwyższonego poziomu TSH i prolaktyny, czego konsekwencją bywa zespół opisanych przez Panią nawrotowych dolegliwości. Jednakże statystycznie częstszą przyczyną opisanego stanu zdrowia niż mikrogruczolak przysadki jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy powodujące jej wole, które w przypadku hipotyreozy ( z towarzyszącym stanem podwyższonego TSH ) wymaga stosowania doustnie hormonu tarczycy ( Lewotyroksyny ), a gdy aktywność gruczołu się wyrówna ( gdy jest wole proste z eutyreozą ) - leczenia farmakologicznego można zaprzestać. Konieczna jest obserwacja tarczycy w oparciu o wykonywanie co kilka miesięcy badań jej hormonów we krwi oraz kontrola w USG tarczycy, czy wole ma charakter prosty, tzn. , czy nie tworzą się w niej mnogie guzki z ogniskami wzmożonej aktywności rozrostowej. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaję się więc być Zapalenie tarczycy typu Hashimoto, czego potwierdzenia można oczekiwać w interpretacji wyników zaproponowanych badań krwi u endokrynologa.