Ucisk i pieczenie w klatce piersiowej przy nadciśnieniu tętniczym
Michał 25 lat. Od kilku miesięcy odczuwam dziwny ucisk, pieczenie -nie wiem do końca jak to nazwać (jakby ktoś coś mi przykleił do klatki piersiowej). Po lewej stronie gdzieś w połowie mostka i z 5 cm w lewo. Nie są to jakieś mocne bóle czy uciski odczuwam raczej dyskomfort. Mam nadciśnienie (tata też ma od 20 roku życia) - przyjmuję v*** 4 mg i b*** 5 mg - leki pomagają, ciśnienie na poziomie 120/130-85. Z tym uciskiem byłem już u 7 lekarzy i 3 razy u kardiologa i każdy mi mówi, że to jest od kręgosłupa. Ale nie do końca jestem o tym przekonany, bo żaden z tych lekarzy nie "skupił" się na mojej osobie (3 z nich nawet mnie nie dotknęło). Ucisk nasila się po godzinie 15, w nocy w zasadzie w ogóle go nie odczuwam. W ciągu ostatnich 6 miesięcy miałem robione 3 razy EKG i podobno wszystko jest ok. Robione miałem również usg klatki piersiowej czy nie ma jakiś guzków pod skórą, ale nie ma. Zaczyna mnie to trochę drażnić. Wydaje mi się również, że to uczucie pogłębia się po silnych nerwach. Co to może być i jakie badania mogę wykonać, żeby coś zdiagnozować? Żaden z moich lekarzy nie chce mnie nigdzie skierować, a ja nie wiem co mogę im podsunąć. Nie przekonuje mnie odpowiedź " to od kręgosłupa". Na pewno są jakieś badania, po których można cokolwiek wykluczyć lub znaleźć przyczynę. Dodam, że nie szczędzę z alkoholem (ok 2 piw co drugi dzień). Proszę o jakąś radę :)

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Witam,
Informacje zawarte w pytaniu wskazują na podwyższone ryzyko sercowo-naczyniowe w Pana przypadku. Występowanie -rodzinne-nadciśnienia tętniczego w młodym wieku implikuje wzrost ryzyka wcześniejszego niż u rówieśników pojawienia się chorób układu krążenia. W związku z tym powinien Pan szczególnie dbać o swoje zdrowie-przestrzegać zdrowej diety, obfitującej w warzywa i owoce, ryby, tłuszcze roślinne, chude mięso oraz nabiał, unikając tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów prostych oraz alkoholu szczególne piwa, które bardzo niekorzystnie wpływa na gospodarkę lipidowo-węglowodanową.
Nie muszę już chyba wspominać o unikaniu palenia tytoniu. Co prawda opisane dolegliwości niekoniecznie wskazują na problem sercowo-naczyniowy, ale w związku z podwyższonym ryzykiem warto wykonać-jeśli dotąd tego nie zrobiono -badanie Echo serca oraz Holter EKG. Ponadto regularnie należy wykonywać oznaczenia stężenia glukozy na czczo oraz lipidogramu w surowicy krwi.
Pozdrawiam