Uporczywy ucisk w klatce piersiowej

Zaczęło się 3 miesiące temu, miałam dreszcze, bóle głowy, arytmię, duszności. Miałam uczucie zapadania się, myślałam że zemdleję. Przyjmowałam doraźnie Hydroxyzyne 25 mg, kiedy były mocniejsze dolegliwości. 3tygodnie temu zaczęłam brać Coaxil 12,5 mg 2x1 i propranolol 10 mg 2x1, od 2 tygodni większą dawkę Coaxil 3x1 i Propranolol 2x2, ale objawy nie ustępują. Od prawie 2 tygodni mam przez cały czas mocny ucisk w klatce piersiowej, czasem czuję jakby pieczenie. Serce nadal dziwnie mocno bije, a najgorzej wieczorami bije i na sekundę przestaje.

Czy to na pewno jest nerwica? Dlaczego leczenie nie pomaga i czy takie ustawanie bicia serca jest niebezpieczne? Dodam, że EKG jest dobre i leczę się na astmę od 3 lat - miałam duszności co około 3 miesiące kilka dni. Zafiron pomagał, teraz już nie. Może już wcześnie to był objaw nerwicy. Miałam wcześniej sytuacje stresowe. Co mogę zrobić, jakie badania i jak się szybko wyleczyć?

Witam!

W opisanej sytuacji dolegliwości mogą sugerować zaburzenia lękowe (nerwicę), jednakże w pierwszej kolejności należy wykluczyć ostry zespół wieńcowy (zawał). Dotychczas wykonano badanie EKG, w którym nie stwierdzono nieprawidłowości. Zastosowano u Pani intensywne leczenie przeciwlękowe i uspokajające, ale wg Pani oceny nie uzyskano poprawy w związku z tym dalsza diagnostyka kardiologiczna może mieć uzasadnienie. W związku z odczuwanym nierównym biciem serca, warto wykonać całodobowe monitorowanie EKG tzw. Holter EKG. Jeśli zaburzenia rytmu pojawiają się szczególnie wieczorem to takie badanie może zarejestrować nieprawidłowości. W tej chwili bez dokładnego określenia przyczyny nierównego bicia serca, trudno powiedzieć czy jest to groźne zaburzenie rytmu nie można również w tej chwili powiedzieć co jest dokładną przyczyną dolegliwości. Jeśli jednak wcześniej istniały dolegliwości nerwicowe to jest bardzo prawdopodobne, że nastąpiło zaostrzenie dolegliwości nerwicowych. Z uwagi na młody wiek zawał mięśnia sercowego jest mniej prawdopodobną przyczyną. Proponuję zgłosić się do kardiologa, a w przypadku ewidentnego wykluczenia podłoża somatycznego należy zgłosić się do psychiatry w celu dobrania odpowiedniego leczenia przeciwlękowego. Jeśli występują zaostrzenia astmy nie reagujące na leczenie to należy zgłosić się również do pulmonologa lub internisty.

Pozdrawiam serdecznie!