Udar mózgu a ciąża

Po udarze mózgu mogę zajść w ciążę? 7 lat temu 9 tyg. po porodzie dostałam udaru niedokrwiennego, nie znaleziono przyczyny, wszystkie badania wyszły i wychodzą idealnie. Teraz chcę mieć drugie dziecko i trochę się boję. Czy ciąża jest dla mnie dużym zagrożeniem i czy mogę się jakoś zabezpieczyć w ciąży. Mój neurolog twierdzi, że mam mniejsze ryzyko niż dotychczas, a ginekolog twierdzi, że te hormony w ciąży nie są dla mnie groźne, ale będę musiała brać coś na rozrzedzenie krwi. Proszę o odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Przebyty udar mózgu nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do ciąży, natomiast ryzyko ponownych powikłań w czasie ciąży a zwłaszcza połogu jest nieco większe niż w przeciętnej populacji. Z drugiej strony jeżeli przez całą ciążę byłaby Pani pod kontrolą lekarską (neurolodzy, ginekolodzy, interniści) ponadto przyjmowała leki przeciwzakrzepowe (heparyna) przez całą ciążę zgodnie z zaleceniami to jest duża szansa, że wszystko będzie w porządku. Musi Pani po prostu sama rozważyć czy jest gotowa na podjęcie ryzyka, w mojej opinii i jak Pani pisze również w opinii innych lekarzy nie jest ono bardzo duże, ale decyzja należy do Pani. Pozdrawiam