Ugryzł mnie kleszcz - dlaczego lekarz nie zlecił mi wykonania testów serologicznych krwi na boreliozę?

Witam,

w lipcu, po pracy w ogródku, zauważyłam pod kolanem kleszcza. Pojechałam do lekarza, aby go wyciągnąć. Po upływie około miesiąca pokazała mi się pod kolanem obręcz. Jestem w trakcie leczenia antybiotykiem tydzień. W pierwszych dniach leczenia noga ta mnie bolała, czułam jakby była zdrętwiała i związku z tym nurtuje mnie pytanie - dlaczego lekarz nie wysłał mnie na badanie na przeciwciała anty borelia? Czy mogę je zrobić w każdym laboratorium? Na koniec dodam, że był to pierwszy mój kontakt z kleszczem.

Z góry dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.

Standardowe testy immunologiczne (ELISA) polegające na oznaczaniu obecności swoistych przeciwciał IgG i IgM skierowanych przeciwko białkom powierzchniowym B. burgdorferi s.l. w surowicy pacjenta czy też testy immunofluorescencji pośredniej IFA, pozwalają na wykrywanie około 70% zakażeń. Jako, że specyficzne przeciwciała pojawiają się dopiero kilka tygodni po zakażeniu, metoda ta nie pozwala na wykrywanie przeciwciał we wczesnych stadiach boreliozy. Western blotting jest testem, który pozwala na wykrywanie antygenów bakterii krążących w krwioobiegu. Jednak podobnie jak w przypadku testu ELISA wykrywalność jest dość niska i łatwo o otrzymanie fałszywie dodatnich wyników.

Testy serologiczne nie mogą także być stosowane do weryfikacji procesu leczenia, ponieważ u części zakażonych poziom przeciwciał jest podwyższony przez wiele miesięcy, a nawet lat po wyleczeniu.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl