USG jamy brzusznej - proszę o interpretację wyników

Proszę o interpretację wyników. Jestem kobietą, mam 36 lat, mam założoną zastawkę komorowo-otrzewnową Pudenza od 19 r.ż. Leczę się z powodu nadciśnienia. Od lat biorę leki - L***, D***, C***. Warunki badania trudne z powodu dużej ilości gazów jelitowych. Wątroba prawidłowej wielkości i echogeniczności, jednorodna, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy obkurczony na konkrementach po posiłku. PZW drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe prawidłowej szerokości. Trzustka prawidłowej wielkości i kształtu. Śledziona prawidłowej wielkości i kształtu. Obie nerki o typowej lokalizacji, prawidłowej wielkości bez ewidentnych konkrementów. W nerce lewej 20 mm torbiel korowa. Pęcherz moczowy słabo wypełniony, trudny do oceny. Duże naczynia jamy brzusznej prawidłowej szerokości. Przestrzeń zaotrzewnowa bez zmian patologicznych. DGN: Kamica pęcherzyka żółciowego. Torbiel nerki lewej.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W badaniu ultrasonograficznym stwierdzono u Pani kamicę pęcherzyka żółciowego. Przebieg kamicy często jest bezobjawowy. Jeśli jednak występują dolegliwości (ataki kolki żółciowej), to zwykle konieczne jest usunięcie pęcherzyka.

Pojedyncza torbiel nerki nie jest powodem do niepokoju. Zmiany tego typu występują u dużego odsetka ludzi. Zwykle nie mają one wpływu na czynność nerek, ani nie powodują żadnych dolegliwości. Wymagają jedynie obserwacji (kontroli USG).

Pozdrawiam.