Usunięcie dyskopatii - czemu odczuwam ból po operacji?

Witam. Jestem 4 miesiące po operacji kręgosłupa na odcinku L5/S1, dokładnie była to prawostronna fenestracja L5/S1 - usunięcie dyskopatii. Przez dwa miesiące po operacji odczułem poprawę, tzn. zniknął ból z prawej nogi i kręgosłupa prawie całkowicie, pozostało tylko lekkie drętwienie w stopie i słabsze mięśnie uda i łydki, które były wyczuwalne w chodzeniu, nie mogłem ustać na palcach prawej nogi. Jednak po tych dwóch miesiącach od operacji mięśnie trochę się wzmocniły, chociaż najgorzej jest z ustaniem na palcach. Po tych dwóch miesiącach poprawy, po delikatnym schyleniu coś mi przeskoczyło w kręgosłupie, przynajmniej tak to odczułem i odczułem silny ból, który po paru dniach promieniował już do prawej nogi. Zacząłem delikatną rehabilitację, tzn. indywidualne ćwiczenia z rehabilitantem, masaże podwodne, diadynamik, magnetronik, masaż pneumatyczny nogi, laser i fango - po tych zabiegach ból jakby zmalał, jednak teraz kiedy skończyłem te zabiegi znowu zaczęło mnie mocniej boleć tak, że bez tabletek przeciwbólowych nie mogę ustać na prawej nodze. Byłem u swojego neurochirurga, kilka razy i za pierwszym razem mi powiedział, że to może być przez to, że źle spałem i mięśnie się źle ułożyły, jednak ten ból dalej mi nie przechodzi. Teraz jak byłem przepisał mi lek sirdalud, który mam brać na noc po jednej tabletce. Chiałbym się dowiedzieć, czy mam się martwić tym bólem, czy na razie jeszcze jest szansa, że ten ból przejdzie? - bo nie chciałbym iść drugi raz na operację (zwłaszcza po 4 miesiącach od ostatniej). Czy mogę dalej chodzić na rehabilitację przy tym bólu, czy lepiej tylko odpoczywać? Za odpowiedź z góry dziękuję. P.S. Mój opis z badania MR sprzed operacji: Badanie wykonano w sekwencjach SE i TSE uzyskując obrazy T1-T2 - zależne w przekrojach strzałkowych i poprzecznych. Na poziomach L4-L5-S1 obniżenie wysokości tarczy mk z cechami odwodnienia, na poziomie L5-S1 masywna centralno-prawoboczna przepuklina tarczy mk, zajmująca zachyłek boczny, zwężająca otwór mk oraz uciskająca korzenie nerwowe. Na poziomie L4-L5 centralna i obustronnie paramedialna wypuklina krążka mk spychająca zachyłki boczne i zwężająca otwory mk. Stożek rdzenia bez zmian.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Występowanie dyskopatii na jednym poziomie kręgosłupa niestety nie wyklucza, a wręcz znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego i rwy kulszowej na innych poziomach kręgosłupa.

W Pana przypadku, zapewne aktualne bóle są spowodowane uciskiem na innym poziomie niż poprzedni - w związku z tym leczenie prowadzone będzie standardowo... poprzez leczenie zachowawcze (leki przeciwbólowe i rozkurczające, odpoczynek i intensywną fizyko- i fizjoterapię) do nawet leczenia operacyjnego przy znacznym braku poprawy.

W międzyczasie konieczne będzie wykonanie powtórnie rezonansu magnetycznego kręgosłupa.
W najbliższym czasie zapewne nie będzie Pan wymagał jednak operacji.

Proszę być dobrej myśli.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.