Usunięcie ósemki a pulsowanie dziąsła

Dzień dobry! Cztery dni temu miałam usuwaną całkowicie zatrzymaną górną ósemkę. Mam założone szwy. Doszło do otwarcia zatoki szczękowej. Pani doktor kazała mi przez 10 dni odpoczywać i nic nie dźwigać. Dzisiaj musiałam trochę posprzątać w domu, ale wszystko robiłam powoli. Teraz odczuwam mocny ucisk i pulsowanie rany po zębie oraz nieprzyjemny ucisk kości dochodzący aż do nosa. Mam wrażenie jakbym coś miało mi z niego wylecieć. Rana nie krwawi. Co to oznacza?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

jeśli została Pani zaopatrzona w antybiotyk i leki p/zapalne to należy uzbroić się w cierpliwość - niestety obecna wysoka temperatura nie sprzyja gojeniu, objawy po ekstrakcji mogą utrzymywać się do 2 tygodni
po otwarciu zatoki w trakcie ekstrakcji ważne jest szczelne zaopatrzenie rany płatem błony śluzowej, pacjent przez kilka dni nie powinien podnosić nic ciężkiego, schylać się, unikać ( kichania, picia przez słomkę ) czynności które zwiększają ciśnienie w zatoce
do opisanych objawów może dołączyć się krwawienie z nosa po stronie zabiegu
proszę nie wychodzić na dwór ( przynajmniej w godzinach 11-15 ), stosować zimne okłady, włączyć leki p/zapalne np Dexak SL dostępny bez recepty - w dniu jutrzejszym zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg w celu kontroli
www.moj-dentysta.pl
pozdrawiam
lek., lek.med. Bogdan Jaremczuk

Witam
Proszę przede wszystkim słuchać zaleceń stomatologa. Jeżeli dolegliwości były chwilowe, nie ma powodu do niepokoju. Zabieg był trudny, dodatkowo doszło do połączenia z zatoką. Gdyby taki stan utrzymywał się dłużej, proszę udać się do stomatologa na kontrolę.