Usunięty jajowód a możliwość ciąży

Witam! W kwietniu zeszłego roku przeszłam ciążę pozamaciczną, usunięty został lewy jajowód, jajnik ocalał cały i zdrowy. Druga strona wydaje się działać bez zarzutu, choć nie mogę być pewna, gdyż jestem osobą bezdzietna i nigdy nie miałam przeprowadzanych badań drożności prawego jajowodu. W kraju, w którym mieszkam niestety nie wykonuje się tego typu badań profilaktycznie po przebytej ciąży ektopowej. Około dwóch miesięcy temu znów zaczęliśmy starać się o dziecko, na razie bez sukcesów, ale wiem doskonale, że jest jeszcze wcześnie. Pomagam sobie testami owulacyjnymi. I tu moje pytanie: czy tego typu test wykryje owulację, nawet wtedy, gdy komórka jajowa zostanie uwolniona z "niekompletnej" strony? Zakładam, że tak, gdyż jajnik funkcjonuje prawidłowo, ale chciałabym mimo wszystko poznać opinię lekarza. Z góry dziękuję za odpowiedź, M.

Witam! Test owulacyjny opiera swoje działanie na wykrywaniu wzrostu stężenia hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Taki wzrost ma miejsce 24-48 godzin przed spodziewaną owulacją. Usunięcie jajowodu nie ma tutaj znaczenia, zatem każda owulacja, która będzie mieć miejsce może zostać wykryta testem. Pozdrawiam serdecznie!